Alex Dowsett, jediný profesionálny cyklista s hemofíliou

Tagy:
Alex Dowsett, jediný profesionálny cyklista s hemofíliou>

Hemofília je vrodené ochorenie zrážania krvi. Prejavuje sa vznikom krvných výronov a obmedzenou schopnosťou organizmu zastaviť krvácanie. Profesionálna cyklistika, ktorej pravidelnou súčasťou sú pády, je preto pre Alexa Dowsetta veľmi riskantná. Po vážnejších pádoch mu hrozí vykrvácanie, ak by nedostal v čas liek.

Britský cyklista sa napriek chorobe vypracoval na elitného športovca a jeho príbeh je unikátny. Dokonca je šesťnásobným národným šampiónom v časovke a časovkársku etapu vyhral aj na pretekoch Giro d'Italia a Okolo Poľska. Po celkoch Sky, Movistar a Kaťuša-Alpecin si aktuálne oblieka  cyklodres tímu Israel Start-Up Nation.

V kaluži krvi

Alex Dowsett nevedel takmer celé detstvo, prečo má problémy s krvácaním. Rodičia si mysleli, že to môže byť leukémia. Raz si zakusol do pery a spôsobil si malú ranku. Krv sa mu začala zrážať, no ráno ho našli rodičia v kaluži krvi. Potom už jeden z lekárov správne diagnostikoval, že má hemofíliu. Ide o mimoriadne zriedkavé ochorenie, ktoré postihuje v priemere jedného človeka z desaťtisíc.

Choroba ovplyvnila celé Dowsettovo detstvo. Niektorí rodičia odmietali jeho pozvanie na detské oslavy. Alebo nechceli, aby chodil do školy spolu s ich deťmi. Obávali sa, že hemofília je spojená s HIV či hepatitídou. Našťastie, medicína pokročila a od strednej školy si Dowsett začal pichať injekcie každý druhý deň, čo robí doteraz.

Viac sa hýbať, viac byť

Choroba mu znemožnila venovať sa kontaktným športom, a tak začal plávať. A postupne prešiel na cyklistiku. Dnes je úspešným športovcom a na sociálnych sieťach ho sledujú desaťtisíce ľudí. Informuje verejnosť o hemofílii a založil charitatívnu organizáciu Little Bleeders na podporu tisícok mladých hemofilikov vo Veľkej Británii.

„Samozrejme, boxerský ring alebo rugbyové ihrisko nie je pre nás hemofilikov múdre. Ale nečinnosť a hranie Playstation je rovnako nebezpečné,“ uviedol britský cyklista pre web Cyclist.uk. Nielen hemofilikom chce vštepiť svoj odkaz a motto organizácie Little Bleeders: „viac sa hýbať, viac byť.“