Bora už nespolieha len na Sagana

 
 
  • info@cyklodresy.sk
  • 0918 344 480 (8:00- 16:00)
 
 
 
Úvod > Cyklo Blog > Bora už nespolieha len na Sagana
 

Bora už nespolieha len na Sagana

Piatok, 27. október 2017

Mohlo by sa zdať, že tím Bora-hansgrohe sa v budúcej sezóne opäť sústredí najmä na zopakovanie úspechov Petra Sagana. Trojnásobný majster sveta si v nemeckom tíme nepochybne aj naďalej užije výlučné postavenie, ale Bora sa v sezóne 2018 chystá konečne aj výraznejšie presadiť v celkovom poradí pretekov Grand Tour. Tohtoročná bilancia je v tomto smere tak trochu neuspokojivá. Čiastočne sa na tejto skutočnosti podpísalo dlhodobé zranenie Leopolda Königa. A tiež nevyrovnanosť formy Rafala Majky.

Vedenie tímu Bora-hansgrohe do budúcej sezóny výrazne posilňuje. Najväčšiu nádej vkladá do talianského mladíka Davida Formola, ktorý do svojich dvadsiatichpiatich rokov stihol už deviate miesto na španielskej Vuelte a desiate na talianskom Gire. Najskôr si zopakujeme tohtoročnú bilanciu tímu Bora-hansgrohe z pohľadu celkových poradí v pretekoch Grand Tour. Elitnej desiatke sa v nich žiadny reprezentant nemeckej stajne ani nepriblížil. Giro – 16. miesto (Patrik Konrad), Tour – 15. miesto (Emanuel Buchman), Vuelta – 39. miesto (Rafal Majka). Táto bilancia prekvapuje hlavne v prípade vysoko ambiciózneho Poliaka. V sezóne 2018 sa má veľa zmeniť. Do boja o elitnú desiatku v niektorých z pretekov Grand Tour by mal po ročnej pauze zasiahnuť uzdravený Leo König. Vedenie Bory sa však nehodlá spoliehať len na Königa s Majkou. Vďaka príchodu Formola nepochybne narastie vnútorná konkurenica.

 

Obľúbený Cannondale                              

 

Do perspektívneho Davida Formola sa vkladajú veľké nádeje. Bora o mladého taliana veľmi stála a získala ho hlavne kvôli kríze v stajni Cannondale. V americkom tíme Jonathana Vaughtersa bol Formolo spokojný, ale vlečúce sa nejasnosti v otázke budúcnosti ho nasmerovali inam, ako priznáva, že atmosféra v Cannondale sa mu pozdávala. „Ten tím sa od väčšiny ostatných líši. Pretekári tam majú možnosť predviesť svoj najlepší výkon. To je kľúčový faktor úspechu. V Cannondale-Drapac sa snažia zmierniť stres na minimum. Úspech v cyklistike nie je o prísnosti tímových pravidiel. Pokiaľ si obujete jednu topánku červenú a druhú zelenú, váš výkon to neovplyvní. V tíme chápu, že pretekár je človek a ako taký potrebuje prejaviť svoju individualitu. Vďaka pestrej zostave cyklistov rôznych národností dochádza v Cannondale ku zmesi rôznych kultúr a tiež kvôli tomu som mal atmosféru v tom tíme rád,“ priznáva Davide Formolo. Taliansky cyklista samozrejme odchádza. Rozhodol sa pragmaticky. „Po kvalitnom výkone na Liége-Bastogne-Liége a Giro d´Italia sa mi ozvalo viac tímov. Mohol som si vyberať. Zvolil som Boru-hansgrohe, pretože je to mladá zostava a vytyčuje si dlhodobé ciele. Sagan je samozrejme veľké meno, v súčasnej svetovej cyklistike vlastne úplne najväčšie. Tím podpísal aj Petra Kennaugha (pozn. dovtedy Sky) a Daniela Osse (pozn. dovtedy BMC). A teraz teda prichádzam ja. Budeme veľmi silní,“ je presvedčený Davide Formolo.

 

 

Reštart kariéry

 

Stojí za pripomenutie, že spomínaný dvadsaťosem ročný Peter Kennaugh je olympijským víťazom a majstrom sveta zo stíhacích pretekov družstiev na dráhe – z roku 2012. Vynieslo mu to titul OBE – Rád britského impéria. Od sezóny 2013 sa venuje cestnej cyklistike v tíme Sky. Rodák z ostrova Man tento rok zvíťazil v etape Critéria du Dauphiné s cieľom na obávanom Alpe d´Huez. Ani toto pozoruhodné prvenstvo však nepresvedčilo Dave Brailsforda, aby ho nominoval do zostavy pre Tour de France. Odchod z tímu Sky je logickým vyústením.

Aj Daniel Oss prichádza do Bory reštartovať svoju cyklistickú kariéru. Sprevádza ho povesť kvalitného klasikára, ktorý v prípade potreby dokáže podporiť ambície kolegov. Rozbiehal špurty pre Elia Vivianiho, v budúcej sezóne sa iste zaradí do „vláčika“ podporujúceho finiše Petra Sagana. Súčasne sa nezľakne ani situácie, keď je nutné vziať zodpovednosť za výsledok tímu. Svedčí o tom niekoľko umiestnení v elitnej desiatke v prestížnych klasikách, z ktorých vyčnieva tretie miesto v belgickej E3-Harelbeke z roku 2013. O kvalitách Osse svedčí aj skutočnosť, že bol tímom BMC pravidelne nominovaný do šesťčlenných zostáv pre tímovú časovku na svetových šampionátoch. V roku 2014 sa stal majstrom sveta spoločne s Petrom Velitsom. Zlatú medailu vybojoval aj na šampionáte o rok neskôr.

 

Text: Manfred Strnad      Foto: CN

 

 
 
 

Vitajte na našom Cyklo blogu!

 

  • Tu Vás budeme informovať o zaujímavostiach v cyklistike, cyklistických podujatiach a o aktivite nášho Cyklodresy tímu.

 

  • Ak by ste aj Vy chceli niečim prispieť do nášho blogu, prosím neváhajte nás kontaktovať na info@cyklodresy.sk a radi Vaš článok uverejníme a Vašu snahu odmeníme.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia