Didi Senft – „diabolský“ cyklistický fanúšik a dizajnér

Tagy:
Didi Senft – „diabolský“ cyklistický fanúšik a dizajnér>

Nemec Dieter „Didi“ Senft je zrejme najznámejším cyklistickým fanúšikom. Každoročne beží popri cyklistoch v červeno-čiernom kostýme diabla, s trojzubcom v ruke, s rohmi na hlave a so šialeným výrazom v očiach.

Jeho príbeh dokazuje, že sny sú uskutočniteľné. Didi v mladosti pretekal na amatérskej úrovni a patril k najlepším cyklistom v okrese. Obdivoval a navštevoval Preteky mieru označované ako Tour de France východného bloku. Lenže vyrastal v neslobode a mrzelo ho, že nemôže ísť na bicykli aj do západného sveta.

Viac ako 25-krát na Tour de France

Po páde Berlínskeho múru sa otvoril svet možností. Didi tri roky šetril peniaze a v roku 1993 zažil prvú Tour de France na vlastnej koži. Odvtedy vynechal len rok 2012 pre zdravotné problémy. Fandí ako nikto iný, stal sa „diablom“. Kostým diabla symbolizuje pekelnosť a neznesiteľnosť záverečných metrov pred vrcholom kopca alebo pred cieľom.

Dieter Senft je extravagantným milovníkom cyklistiky. Originalita zmiešaná s exhibicionizmom mu dopomáha k sponzoringu od menších firiem i k finančným darom od podporovateľov. Peniaze využíva na nízkonákladové cesty za cyklistikou, veď v najlepšej forme absolvoval viac ako sto podujatí za rok.

Väčšinou sa presúva na špeciálnej dodávke. Spí v nej alebo pod holým nebom. Počas Tour de France schudne šesť až osem kíl, keďže konzumuje iba konzervy, paštéty či chlieb. Minie desiatky litrov farby na vytvorenie obrazcov na ceste, najmä symbolov trojzubca. Vyhľadáva voľnejšie časti trasy mimo veľkých davov, aby mal dostatok priestoru na typické pobehovanie. Cyklisti ho vnímajú pozitívne i negatívne, ale nikdy nespôsobil vážnu kolíziu a cíti sa byť členom cyklistickej rodiny.

Konkurenti sa snažia o napodobnenie El Diabla, a tak vznikajú kópie. Originálnejší prístup zvolil portugalský priaznivec Riccardo, ktorý fandí od Tour de France 1996 v kostýme anjela. Žiadny fanúšik ale nedosiahol slávu ako Didi Senft, ktorý vystúpil vo viac ako 50 televíznych reláciách a písali o ňom populárne časopisy i weby z celého sveta.

Múzeum cyklistických kuriozít

Diabol si v roku 2004 splnil ďalší sen a otvoril si v nemeckom mestečku Storkow múzeum s viac ako 120 cyklistickými kuriozitami. Vyrobil napríklad najvyšší pojazdný bicykel (808 centimetrov) či najdlhší pojazdný bicykel (38 metrov) na svete. Zbierka obsahuje tiež najväčšiu pojazdnú gitaru na štyroch kolesách, najväčšiu rikšu či trojkolku i bývalé bicykle známych osobností. Špecialitou je najbláznivejší bicykel, ktorý funguje opačne. Ak zabočíte vľavo, idete doprava.

Didi je možno blázon, možno génius, ale miluje a oživuje cyklistiku. V budúcnosti ho môžu nahradiť vnúčatá, ktoré s ním občas idú na preteky a menia sa na malých „diablov“.