Froome sa dočkal, Contador zakončil kariéru štýlovo

 
 
  • info@cyklodresy.sk
  • 0918 344 480 (8:00- 16:00)
 
 
 
Úvod > Cyklo Blog > Froome sa dočkal, Contador zakončil kariéru štýlovo
 

Froome sa dočkal, Contador zakončil kariéru štýlovo

Pondelok, 11. september 2017

Pred šiestimi rokmi obliekol Chris Froome červený dres lídra španielskej Vuelty prvý krát. Snahu o celkové víťazstvo však v roku 2011 do víťazného konca nedotiahol, keď skončil druhý za Juanom Cobom. Štvornásobnému víťazovi Tour de France sa podario preteky Okolo Španielska ovládnuť až tento rok. Rozhodujúci krok k historickému prvenstvu uskutočnil v 20. etape s cieľom na Angliru – jednom z najťažších stúpaní, na akom si cyklisti – cestári merajú svoje sily. Froome prišiel do cieľa predposlednej etapy tretí, tesne za víťazom Albertom Contadorom (Trek-Segafredo), ktorý úžasným sólom na Angliru zakončil svoju profesionálnu kariéru. Dominanciu Froomovho tímu Sky podčiarkol druhým miestom jeden z jeho kľúčových domestikov Wouter Poels, ktorý sa aj vďaka výkonu v záverečnej horskej etape prebojoval do elitnej desiatky celej Vuelty.

 

Chris Froome sa stáva prvým britským cyklistom, ktorý Vueltu vyhral. Historický okamih podčiarkuje aj skutočnosť, že sa mu to podarilo len mesiac po víťaznej Tour de France. Podobné víťazné double (Tour – Vuelta, alebo Giro – Tour) bolo naposledy vidieť v podaní Marka Pantaniho. „Pirát“ dokázal triumfovať na Tour len štyri týždne po víťaznom Gire v roku 1998. Víťazné double Tour – Vuelta v „ére pred Froomom“ je dokonca ešte o ďalších dvadsať rokov staršie! V roku 1978 sa tak prezentoval Bernard Hinault. V tej dobe sa však Vuelta konala na jar so záverečnou etapou 14. mája a teda s príjemnými dvoma týždňami odpočinku pred ďalšou Grand Tour. V tom roku vyšli cyklisti na trať prológu Tour de France 29. júna – prestávka medzi Vueltou a Tour bola teda šesť týždňov. V súčasnom termíne – mesiac po Tour de France – sa Vuelta Espaňa koná od roku 1995 a Froome sa stáva prvým jazdcom, ktorý dokázal triumfovať v oboch pretekoch v rovnakej sezóne.

 

 

Chris Froome absolvoval Vueltu  s jediným výkyvom. Deň po víťaznej časovke stratil potom v 17. etape s cieľom na vrchole stúpania Los Machucos dvadsať sekúnd na najväčšieho konkurenta Nibaliho (Bahrain-Merida). Ale ani toto v podstate drobné zaváhanie mu v celkovom triumfe nezabránilo. „Je to absolútne neuveriteľný pocit vyhrať Tour aj Vueltu takto krátko po sebe. V príprave sme sa na toto double cielene zamerali a všetko nám perfektne vyšlo. Celý tím ma celú dobu výborne podporoval,“ radoval sa v cieli na Angliru tridsaťdva ročný Brit. V rozhodujúcej etape dokázal spoločne s Wouterom Poelsom „odpísať“ všetkých svojich najväčších konkurentov. Alberto Contador medzi nich kvôli strate z úvodu Vuelty nepatril. Mohli si dovoliť nechať ho odísť. V mimoriadne prudkom a 12 km dlhom stúpaní s maximálnym sklonom až 26 stupňov (!) ich tempu nestačil najskôr Vincenzo Nibali, nakoniec ani Wilco Kelderman (Sunweb) – neúspešne bojujúci o udržanie tretieho miesta celkovo – a v závere ani Ilnur Zakarin (Kaťuša-Alpecin). Ruský cyklista sa však výkonom na Angliru dokázal na úkor Keldermana prebojovať na stupeň víťazov celej Vuelty.

 

 

V horskom finále na Angliru dokázal dvojici Poels – Froome odolať jediný Alberto Contador. A obhájiť svoj najskôr výrazný náskok aspoň o pár sekúnd. Mohlo sa zdať, že jazdci stajne Sky nechcú Albertovi jeho lúčenie s kariérou pokaziť a v závere naňho už toľko netlačili. „Išli sme absolútne naplno a snažili sme sa Alberta dobehnúť,“ upozornil v cieli Froome. „Nepodarilo sa nám to a veľmi Albertovi k víťazstvu v tomto mimoriadne ťažkom stúpaní gratulujem,“ dodal rodák z africkej Kene. „Nemôžem si priať lepší záver svojej kariéry,“ žiaril potom Pistolero, ktorý verný svojej prezývke preťal cieľovú pásku na Angliru s tradičným víťazným gestom. Alberto Contador prekypoval radosťou, aj napriek tomu, že mu tretie miesto v celkovom poradí nakoniec o niekoľko sekúnd uniklo. Zakarin sa v záverečných kilometroch vedel potrápiť...

 

Alberto Contador si však zjavne svoje posledné cyklistické preteky užíval. „Z povzbudzovania fanúšikov som mal husiu kožu. Na Angliru ma hnali hore, ale kvôli mokrému povrchu to nebolo vôbec jednoduché. Nemohol som šliapať v stoji s takou razantnosťou ako obvykle, ale našťastie sa na ceste objavovali aj suché úseky,“ popísal Contador záverečný horský úsek svojej kariéry. O tom, že mu víťazstvo Froome s Poelsom nedarovali, svedčí aj konanie lídra stajne Sky v poslednej etape s cieľom v Madride. Chris Froome prežil záverečných 117 km okolo hlavného mesta Španielska aj triumfálne krúženie jeho ulicami v oslavnom duchu, ničmenej si ešte zašpurtoval aspoň o dva body, ktoré na cieľovej čiare získal jedenástym miestom a vďaka tomu vybojoval aj zelený dres bodovacej súťaže pred Matteom Trentinom (QuickStep), ktorému k zisku cenného dresu nestačilo ani štvrté etapové víťazstvo v 72. ročníku Vuelty. Celkový víťaz Froome si kľudne mohol dovoliť zelený dres gentlemansky prenechať súperovi, ale jasne ukázal, že v dnešnej profesionálnej World Tour si nikto nič nedaruje.

 

Text: Manfred Strnad             

Foto: CN

 

 

 

 

 
 
 

Vitajte na našom Cyklo blogu!

 

  • Tu Vás budeme informovať o zaujímavostiach v cyklistike, cyklistických podujatiach a o aktivite nášho Cyklodresy tímu.

 

  • Ak by ste aj Vy chceli niečim prispieť do nášho blogu, prosím neváhajte nás kontaktovať na info@cyklodresy.sk a radi Vaš článok uverejníme a Vašu snahu odmeníme.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia