Kto sponzoruje cyklistické tímy?

Tagy:
Kto sponzoruje cyklistické tímy?>

Bora - Hansgrohe, CCC Team či Jumbo - Visma. To sú známe názvy cyklistických World Tour tímov. Ale viete prečo Sagan, Van Avermaet či Roglič nosia na dresoch práve tieto nápisy a čo znamenajú?

Cestná cyklistika je špecifická a funguje inak ako napríklad futbal. Nielen dresy, ale aj názvy tímov sa menia podľa sponzorov. V začiatkoch sponzorovali tímy najmä výrobcovia a predajcovia bicyklov a cyklistickej výbavy. To stále platí vo svete horskej cyklistiky.

Po druhej svetovej vojne ale vstúpili do sveta cestnej cyklistiky veľké národné a medzinárodné spoločnosti. Cez cyklistiku dokážu prezentovať svoju značku v desiatkach krajín za pomerne málo peňazí.  A to zaujímavou kombináciou priamo pri trati, cez viachodinové televízne prenosy, plus cez internet a sociálne siete. To, z ktorej krajiny sponzori pochádzajú a kde pôsobia, ovplyvňuje tiež zloženie súpisiek jednotlivých tímov.

AG2R LA MONDIALE

Francúzsky tím je sponzorovaný spoločnosťou zaoberajúcou sa poisteniami a sporením. Tá má vyše desaťtisíc zamestnancov. Dresy tímu aj logo spoločnosti kombinujú hnedú a modrú farbu. Hnedá symbolizuje zem a modrá nebo.

ASTANA PRO TEAM

Kuriozitou je, že tento tím je pomenovaný podľa bývalého názvu hlavného mesta Kazachstanu. To sa medzitým premenovalo z Astany na Nur-Sultan. Sponzorujú ho štátne firmy z Kazachstanu.

BAHRAIN - MCLAREN

Nasser bin Hamad Al Khalifa. To je člen bahrajnskej kráľovskej rodiny, ktorý stojí za vznikom tohto tímu. Sponzorujú ho Bahrajnské kráľovstvo a McLaren. Britská značka, známa desiatky rokov zo sveta Formuly 1, sa okrem výroby a vývoja v automobilovom priemysle venuje tiež zdokonaľovaniu športového vybavenia.

BORA - HANSGROHE

Peter Sagan či Rafal Majka sa neobjavujú vo videách v kuchynskom prostredí len tak náhodou. Bora je výrobcom moderných kuchynských liniek. A Hansgrohe sa zaoberá sanitou.

CCC Team

Oranžový poľský tím je sponzorovaný predajnou sieťou obuvi. CCC má vyše 1200 predajní v 29 krajinách.

COFIDIS

Cofidis je ďalšou francúzskou spoločnosťou z oblasti finančníctva, ktorá pôsobí v cyklistike. Poskytuje pôžičky v mnohých krajinách.

DECEUNINCK - QUICK-STEP

Výrobca PVC okien Deceuninck a výrobca laminátovej podlahy Quick-Step financujú belgický tím. Obe firmy sa prezentujú modrou farbou, preto aj najvíťaznejší tím v pelotóne nosí modrú. Majiteľom tímu je český miliardár Zdeněk Bakala.

EF PRO CYCLING

Tento tím má zaujímavého sponzora z oblasti ľudských zdrojov. Education First je jedna z najväčších súkromných vzdelávacích organizácií na svete. Jej dcérske spoločnosti sa zaoberajú jazykovým vzdelávaním, vzdelávacími a výmennými pobytmi. Má vyše 40-tisíc zamestnancov.

GROUPAMA-FDJ

FDJ je francúzska lotériová spoločnosť, ktorá sponzoruje rovnaký tím vyše 20 rokov. Groupama je ďalšou francúzskou spoločnosťou z oblasti poisťovníctva pôsobiacou vo svete cyklistiky.

ISRAEL START-UP NATION

Izraelský tím je nováčikom medzi elitou. Sponzoruje ho nezisková organizácia z Tel Avivu, ktorá „buduje mosty k izraelskej inovácii“.

LOTTO-SOUDAL

Belgická štátna lotéria Lotto sponzoruje cyklistický tím od roku 1985. Soudal pôsobí v oblasti stavebnej chémie.

MITCHELTON - SCOTT

Mitchelton je výrobca vína a Scott produkuje bicykle. Majiteľom tímu je jeden z najbohatších Austrálčanov Jerry Ryan,

MOVISTAR TEAM

Movistar je značka telekomunikačnej spoločnosti Telefónica pôsobiacej v Španielsku a v latinskoamerických krajinách. V niektorých krajinách vystupujú aj pod značkou O2.

NTT PRO CYCLING

Nipon Telegraph and Telephone je ďalšou telekomunikačnou spoločnosťou vo svete cyklistiky. Spolu s Toyotou, Mitsubishi a Hondou patrí k najväčším japonským spoločnostiam.

TEAM INEOS

Michal Kwiatkowski či Chris Froome si obliekajú dres tímu sponzorovaného medzinárodnou chemickou spoločnosťou Ineos.

TEAM SUNWEB

Slnko cez web. Názov nemeckého tímu naznačuje, že hlavným sponzorom je cestovná agentúra ponúkajúca zájazdy za slnkom.

TEAM JUMBO-VISMA

Jumbo je holandská sieť supermarketov. Visma je nórska IT spoločnosť. Aj takéto na prvý pohľad nesúrodé spojenia ponúka sponzorský svet cyklistiky.

TREK-SEGAFREDO

Výrobca bicyklov Trek a spoločnosť zaoberajúca sa kávou Segafredo stoja za týmto americkým tímom.

UAE TEAM EMIRATES

Spojené Arabské Emiráty a štátna letecká spoločnosť Emirates finančne zabezpečujú tento tím, za ktorý jazdia napríklad Gaviria a Kristoff.