Ondrej Cink sa vracia do sveta MTB

 
 
  • info@cyklodresy.sk
  • 0918 344 480 (8:00- 16:00)
 
 
 
Úvod > Cyklo Blog > Ondrej Cink sa vracia do sveta MTB
 

Ondrej Cink sa vracia do sveta MTB

Utorok, 24. október 2017

Tento rok sálalo v jarných mesiacoch z Ondreja Cinka nadšenie pre cestnú cyklistiku. Čo by aj nie, keď mu v novo vytvorenom tíme Bahrain-Merida ponúkli predĺženie jednoročnej zmluvy už po niekoľkých pretekoch. Prekvapoval v nich svojimi vrchárskymi výkonmi. Na nováčika vo World Tour si viedol skvelo. Dokonca by sme mohli povedať – ako starý mazák. Napríklad pri Tour de France ani raz nespadol – narozdiel od viacerých hviezd profesionálneho pelotónu. Jesenná „verzia“ Ondreja Cinka je úplne iná. Zotavuje sa z totálneho vyčerpania! Priznáva, že mu Tour de France pripravila najhorší cyklistický zážitok doterajšej kariéry. Dvadsaťšesťročný rodák z Rokycan dospel k záveru, že bude preňho lepšie vrátiť sa k horskému bicyklu. Má na čo nadviazať. V roku 2015 si vo vysokohorskom prostredí Andory prišiel pre bronzovú medailu počas svetového šampionátu.

Ondro, na jar si všetkých udivoval entuziazmom a aj výsledkami. Deviatym miestom na pretekoch Okolo Andaluzie a 18. pozíciou pri klasike Strada Bianche si naznačil, čo sa v tebe ukrýva. Celý cyklistický svet bol presvedčený, že sa z bikera meníš na špičkového cestára. Čo sa stalo potom?

Pretekať som začal už skoro na jar – vlastne ešte v zime. Už v januári som absolvoval etapák Tour Down Under v Austrálii. A potom to šlo niekoľko mesiacov stále dokola a naplno. Tím ma nominoval aj na Tour de France, z čoho som mal samozrejme radosť. Tušil som ale, že to bude veľmi ťažké, ale nakoniec sa ukázalo, že realita prekonala predstavy.

Skús popísať svoje pocity pri Tour de France.

Jedeň deň sa mi išlo lepšie, ale ďalší deň som mal krízu a bolo ťažké sa udržať aj v skupine so šprintérmi. Hovoril som si, že na ceste predsa len nepretekám tak dlho. A nie je veľmi časté, aby šiel pretekár vo svojej prvej sezóne hneď Tour. Veril som, že do budúcna to bude lepšie. Bolo jasné, že mi chýba väčšia vytrvalosť. Nakoniec prišli problémy s kolenom a na bicykli som proste už nemohol poriadne šliapať.

V priebehu 19. etapy si odstúpil. Do Paríža zostávalo 350 kilometrov.

Ešte bola na programe jedna dlhá etapa. Viac ako dvesto kilometrov z Embrunu do Salon – de – Provence. Po tridsiatich kilometroch sa zápal v kolene ozval takým spôsobom, že som sa neudržal v pelotóne. Musel som zísť z bicykla.

Pritom si v 17. etape vo vedení cez obávaný Galibier predviedol parádny únik po boku Alberta Contadora a do cieľa si prišiel na úctyhondom sedemnástom mieste.

Šliapal som na vlne eufórie. V treťom týždni som bol síce už strašne vyčerpaný, ale keď sa dostanete do takejto situácie a máte možnosť ísť cez alpské priesmyky s pretekárom, akým je Contador, únavu nevnímate. Bol to obrovský adrenalín!

Po Tour de France si si liečil koleno, ale to zďaleka nebolo všetko. Trápil ťa vraj aj bolestivý pásový opar. Tvoj nový tréner MUDr. Karol Martínek hovorí, že si mal kvôli Tour totálne zrútenú imunitu. Niet divu. Výpočet absolvovaných pretekov hovorí sám za seba: Tour Down Under v Austrálii (pozn. celkovo 22.), Okolo Andaluzie (pozn. skvelé 9. miesto), klasika Strade Bianche (pozn. 18. miesto), Okolo Katalánska, Baskicka, Romandie – samé ťažké etapáky. A tiež Tour de Suisse prezývaná štvrtá Grand Tour, kde si skončil 19. Potom hneď prišla  Tour de France! Tak náročný program nemá ani Chris Froome...

Nemohol som si moc vyskakovať. Tím ma nominoval všade, kde ma potrebovali. Tour de France bol splnený sen! Aj keď som tušil, že pôjde do tuhého. Veril som však, že zvládnem aj Tour – tak ako  všetky tie predchádzajúce etapáky.

Dalo by sa povedať, že ťa odrovnali? Museli v tebe predsa vidieť nádejnú budúcnosť svojho tímu, čo vyplýva aj zo skutočnosti, že ti ponúkli novú dvojročnú zmluvu. Bolo možné si program pretekov upraviť aspoň trochu podľa svojich predstáv a nerútiť sa do „priepasti“ fyzického zrútenia?

Dúfam, že odrovnaný nie som (usmieva sa). Už zhruba dva týždne trénujem a ukazuje sa, že je všetko na dobrej ceste. Zatiaľ však žiadne intervaly, nič ťažké. Nechcem, aby sa bolesti zase vrátili. Trvalo strašne dlho,  kým ma koleno prestalo bolieť. Vyšiel som na cestičku a bolesť sa vrátila. Nakoniec mi pomohol plzeňský doktor Aleš Kroužecký, ktorý bude spolupracovať s mojim novým trénerom Karlom Martinkom z Cyklotrenink.com. V Bahranie som nebol v pozícii, aby som si mohol niečo diktovať. Napríklad šéf tímu Brent Copeland mi upravil posed na bicykli a ja som neprotestoval. Išiel za nami autom a naraz výjde vedľa mňa a zastav. Sedlo mi posunul o centimeter vyššie a dozadu. Pritom som bol roky zvyknutý na iný posed. Taká je profesionálna cyklistika. Videli, že všetky preteky zvládam a tak ma nominovali na ďalšie. Za dôveru som bol rád. Videl som, že mi veria a že mám v tíme budúcnosť.

A tá budúcnosť má teraz iné meno...

Primaflor Mondraker Rotor Team. Je to španielska biková stajňa, za ktorú preteká napríklad Carlos Coloma. Ja proste patrím do terénu! Cesta je krásna, ale nie je pre mňa. Biky mi začali chýbať. Sledoval som sveťáky v televízii a ľutoval som, že tam medzi nimi nie som. Zhruba od polovice sezóny som začal uvažovať o návrate do MTB. Rozhodnutie vo mne dozrelo v priebehu Tour de France.

 

Text: Manfred Strnad    

Foto: Bahrain-Merida

 
 
 

Vitajte na našom Cyklo blogu!

 

  • Tu Vás budeme informovať o zaujímavostiach v cyklistike, cyklistických podujatiach a o aktivite nášho Cyklodresy tímu.

 

  • Ak by ste aj Vy chceli niečim prispieť do nášho blogu, prosím neváhajte nás kontaktovať na info@cyklodresy.sk a radi Vaš článok uverejníme a Vašu snahu odmeníme.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia