Zaujímavosti z aplikácie Strava: Najobľúbenejšie a najrýchlejšie bicykle

Tagy:
Zaujímavosti z aplikácie Strava: Najobľúbenejšie a najrýchlejšie bicykle>

Strava. To je celosvetovo jedna z najobľúbenejších športových aplikácií a sociálnych sietí. Používajú ju milióny cyklistov.

Jej podstatou je porovnávanie vlastných dosiahnutých časov, respektíve porovnávanie výkonov s kamarátmi alebo s profesionálmi. Na Strave môžete sledovať desiatky profíkov. Napríklad Egana Bernala, Chrisa Frooma, Michala Kwiatkowskeho (tím Ineos) či Alexandra Kristoffa (UAE-Team Emirates). Strava funguje už vyše desať rokov.

Pozreli sme sa na zaujímavé štatistiky z roku 2019. Používatelia najazdili 9 miliárd kilometrov a nastúpali 90 miliárd metrov. Dáta ukazujú nárast obľúbenosti mestskej cyklistiky a dochádzania do práce aj vďaka rôznym systémom zdieľaných bicyklov. Ďalším zaujímavým údajom je, že skupinové jazdy sú podľa Stravy priemerne dvakrát dlhšie ako sólo jazdy.

   

Naj bicykle

Medziročne v aplikácii Strava najviac pribudlo týchto 5 modelov bicyklov: Trek Checkpoint, Orbea Oiz, Canyon Neuron, Orbea Terra, Trek Marlin. Najrýchlejšie boli bicykle Canyon Speedmax (priemerná rýchlosť 28,8 km/h), Cervelo P5, Giant Trinity, Trek Speed Concept a Specialized Shiv, teda špeciály pre časovku a triatlon.

V priemere najdlhšie jazdy absolvovali cyklisti na modeloch Colnago C64 (49,24 km na jazdu), Bianchi Specialissima, Trek Emonda SLR, Pinarello Dogma F10 a Specialized S-Works Tarmac. A aký je obľúbený cyklistický tachometer, respektíve cyklopočítač? V kategórii cyklistických zariadení najviac narástla obľúbenosť Garmin Edge 530, Garmin Edge 830 a Wahoo Elemnt Roam.

Najrýchlejší Holanďania

Zaujímavé je aj porovnanie národností z pohľadu priemernej rýchlosti. Najrýchlejší sú Holanďania (muži 26,92 km/h; ženy 21,36 km/h). Po rovine sa totiž jazdí ľahšie ako napríklad po španielskej zvlnenej krajine (muži 22,31 km/h; ženy 19,86 km/h).

Samozrejme, niektorí cyklisti si Stravu pochvaľujú, niektorí ju nepotrebujú. Ako napísal jeden z fanúšikov na sociálnych sieťach: Vymazal som si profil na Strave pred pár mesiacmi. Už nepoužívam cyklopočítač. Som to len ja a môj bicykel. Neriešim zbytočné dáta, nestarám sa o vzdialenosť, watty, tep. Užívam si výhľady a zabávam sa.