Návleky – Neoceniteľný kúsok do jesennej cyklovýbavy

 
 
 
  • info@cyklodresy.sk
  • 00421 33 202 35 02 (9:00 - 16:00)

 

 
 
 
Úvod > Cyklo výbava > Návleky – Neoceniteľný kúsok do jesennej cyklovýbavy
 

Návleky – Neoceniteľný kúsok do jesennej cyklovýbavy

Studené rána, sychravé dni a slnko zapadá čoraz skôr... Jeseň sa nám už nezadržateľne blíži a aby ste si ju mohli vychutnať v plnej kráse, treba byť pripravený! Preto doplňte svoju výbavu o kvalitné cyklistické návleky a nič Vám nebude stáť v ceste za krásnymi scenériami jesene a pocitom slobody.

 

Prečo sa pre ne rozhodnúť?

Cyklistické návleky sú jedny z najuniverzálnejších doplnkov v cestnej cyklistike. Ich praktickosť, spracovanie a novodobé materiály oceníte pri ich nasadzovaní, nosení a aj pri uschovaní. Najdôležitejšou výhodou návlekov je rýchlosť, s akou viete vyriešiť nepohodlie ako je chlad, zlé poveternostné podmienky či dážď.

 

Ako sa v návlekoch orientovať?

Základom výbavy každého cestného cyklistu by mali byť návleky na ruky. Sú ideálnou kombináciou s dresom s krátkym rukávom. V chladných dňoch, keď zvyknú premŕzať kolená, sú neoceniteľnými pomocníkmi návleky práve pre túto časť tela. Ocenia ich najmä jazdci, ktorí majú problémy s kolenami. Dlhšou alternatívou sú návleky na nohy, ktoré poskytnú ochranu celým nohám. Tie môžu byť plnohodnotnou náhradou klasických cyklistických nohavíc a môžete si vybrať variant s technológiou proti prefúknutiu, nepremokavý či zateplený.

Všetky cyklistické topánky sú navrhnuté tak, aby boli čo najviac priedušné, a preto nedokážu poskytnúť ochranu v jesennom či zimnom počasí. Riešením, ktoré udrží Vaše nohy v suchu a teple, sú práve návleky na tretry.

 

Ako vybrať návleky?

Pri kúpe návlekov na ruky a nohy sa zamerajte na správny výber veľkosti a ich strih. Len dobre sediace návleky Vám zaručia komfort pri nosení a nerušený pocit z jazdy. Návlek by mal presne sedieť, neskĺzavať či nerolovať sa. Každý kvalitnejší kúsok má prepracovaný anatomický tvar, ktorý presne kopíruje líniu ľudského tela – končatiny. Špeciálne pri návlekoch na ruky si dajte pozor, aby Vás návleky neškrtili. Pri výbere návlekov na tretry sa ľahko zorientujete – vyberajte podľa veľkosti Vašej obuvi.

 

Pre akú tkaninu a zateplenie sa rozhodnúť?

Tak ako pri cyklistických dresoch, aj pri návlekoch ponúkajú výrobcovia na výber návleky s rôznymi použitými materiálmi, tkaninami a technológiami. Základom je vždy elastickosť použitého materiálu. Zásadou pri výbere návlekov je najskôr si určiť, pri akých podmienkach budete návleky používať. Jednou z často používaných tkanín je Lycra. Návleky z nej sú tenké, jemné a ľahučké, čo využijete, ak je Vám na začiatku Vašej cesty chladno, ale viete, že po krátkej jazde sa telo zahreje a budete ho chcieť schladiť. V tomto prípade návleky jednoducho zložíte, zbalíte a strčíte do zadného vrecka dresu. Čistá praktickosť.

 

Miera zateplenia pri návlekoch sa líši od obdobia, pre ktoré sú určené. Do chladných a suchých podmienok sa používa napríklad pružný materiál Thermodrytex Plus značky Sportful s flísovým vnútrom, ktorý poskytuje výbornú hrejivosť, ochranu pred vetrom a komfort. V prípade, že potrebujete návleky, ktoré budú nepremokavé alebo vetruodolné, je tu novodobá tkanina od značky Biemme zvaná JAMPA. Je vyrobená z polyuretánu, je 100% vodeodolná, vetruodolná, mimoriadne ľahká a vysoko flexibilná. Na výber je toho skutočne dosť. Pamätajte si ale, že vetruodolná časť na návlekoch by mala byť vždy primárne na prednej strane, ktorá je vystavená vetru. Zadná časť návlekov by mala byť z priedušnejšieho materiálu pre lepšie odvádzanie potu.

 

Ako ich nosiť?

Už pri výbere návlekov na ruky a nohy si všímajte spôsob a spracovanie okrajov. Je nevyhnutné si uvedomiť, že táto časť Vám zaručí, že návlek neskĺzne a bude pevne držať na mieste. Zabezpečuje to protišmykový pás zo silikónu. Pri niektorých návlekoch sa stretnete aj s gumovým prevedením, ktoré Vám však neposkytne taký komfort ako práve silikónové prúžky. Zásada číslo jedna je nasadzovať si ich vždy tak, aby boli priamo na koži, kedy silikónový prúžok priľne k pokožke a návlek zostane na svojom mieste počas celej jazdy. Po druhé, dbajte vždy na dobré prekrytie návleku vrchnou časťou odevu (rukáv dresu alebo nohavice).

 

Pri návlekoch na tretry sa použitia neobávajte. Sú navrhnuté tak, aby ste mohli plnohodnotne používať svoje cyklistické topánky a pedále, a aby ich nasadzovanie bolo čo najjednoduchšie. Niektoré modely majú pre ľahšiu manipuláciu v zadnej časti umiestnené zapínanie na zips.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia